Milí zákazníci, produkty řady Horomia, Laguna a Jadoli jsou již naskladněny!

Kouzlíme s bílým octem...

Používejte při praní bílý ocet. Za pár korun nahradí aviváž, vybělí prádlo i vyčistí pračku!

 

Používejte při praní bílý ocet. Levně a účinně nahradí aviváž, rozjasní barvy i vyčistí pračku

 

 

Bílý ocet je levný a účinný zázrak, pokud jde o praní prádla. Můžete ho použít ke všemu, od změkčování tkaniny přes dezinfekci, bělení a rozjasnění barev až po čištění pračky. Ve většině případů vše, co musíte udělat, je nalít ocet do pračky. 

 

Jaký ocet použít na praní

Bílý ocet není oficiálním druhem octa, ale běžně používaný název pro ocet kvasný lihový 10%, který není barvený karamelem ani ochucený jako klasický kuchyňský ocet kvasný lihový 8%. Někdy se také můžete setkat s názvem bezbarvý nebo bílý destilovaný ocet. Koncentrovanější bílý ocet se používá hlavně ke konzervaci potravin, ale také jako levný, účinný a biologicky lehce odbouratelný čisticí a dezinfekční prostředek, dá se dobře využít také při praní prádla.

Do prádla nepatří jablečný ocet, pokud byste v něm namáčeli nebo ho přidávali do máchání, mohl by na prádle nepěkné skvrny spíše udělat než odstranit. Při praní používejte jedině kvasný lihový ocet.

 

První praní s octem

Před prvním praním namočte nové oblečení, ručníky či povlečení na čtvrt hodinky do ředěného kvasného lihového octa v poměru 2 díly octa : 1 díl vody. Pak vymáchejte a vyperte. Jednak ho tímto postupem vydezinfikujete, zbavíte bakterií, prachu, pachů a všech nečistot, co se do něj ve skladu či obchodě dostaly, jednak mu zajistíte stálost barev, takže barevné prádlo už nebude pouštět barvu. Nebo můžete ocet na nové prádlo použít v pračce jako předpírku.

 

Ocet prádlo vybělí

Potřebujete-li rozjasnit bílé prádlo, které vypadá zašle, a zbavit ho zažloutlých a zašedlých odstínů, vezměte asi 100 ml octa a přidejte ho do přihrádky na předpírku a stejné množství i do konečného máchacího cyklu.

Ocet lze použít i tak, že namočíte bílé prádlo do teplé octové vody (poměr 10 dílů vody na 1 díl octa). Nechte prádlo asi 15 minut namočené, poté jej dobře vymáchejte. Namáčení v octě pomůže vrátit prádlu bělost. Tato metoda skvěle funguje na bílé oblečení, povlečení, záclony a ubrusy. 

 

Ocet proti blednutí barev

Přidáním asi 100 ml octa do každého praní (do přihrádky na předpírku i aviváž) ochráníte barevné oblečení před vyblednutím důsledkem opakovaného praní a zabráníte tomu, aby se tmavé barvy jako je černá a námořnická modrá, staly zašlými a vypadaly matně.

 

Zamaskuje oblýskaná místa

Objevili jste na zadním dílu svých oblíbených kalhot nebo sukně nepěkně lesklá oblýskaná místa? Přejeďte je několikrát zlehka starým kartáčkem na zuby namočeným v octové vodě (1 díl vody : 1 díl octa) a pak osušte měkkým ručníkem.

 

Ocet místo aviváže

V minulosti se ocet používal na zjemnění silných tkanin. Dnes je na to aviváž, ale rozhodně ocet nezatracujte. Ocet se postará o to, že prádlo bude po vyprání jemné, měkké a voňavé, bez žmolků, zbytku prášku na praní a statické elektřiny. Jak ocet jako aviváž použít? Přidejte zhruba 100 ml do přihrádky pračky, která je určená k aplikaci aviváže. Dávkování octa záleží na objemu pračky a je nutno jej vyzkoušet, začněte s podobnou dávkou jako u běžné aviváže, prádlo by po uschnutí nemělo být octem vůbec cítit. Pokud se nechcete vzdávat aviváže, můžete ocet s aviváží namixovat.

 

Přidáním asi 100 ml octa do každého praní ochráníte barevné oblečení před vyblednutím důsledkem opakovaného praní

Přidáním asi 100 ml octa do každého praní ochráníte barevné oblečení před vyblednutím důsledkem opakovaného praní.

 

Ocet vyčistí pračku

  • Stejně jako dokáže ocet pomoci při praní prádla, tak pomůže pračce jako takové. Díky octu se můžete zbavit nepříjemných usazenin pracího prášku nebo gelu, aviváže, mastnoty i vodního kamene a pračku vydezinfikovat. I proto je dobré do posledního máchacího cyklu praní přidávat sklenku octa.
  • Není od věci jednou za čas podle četnosti praní nalít do přihrádky na prací prášek asi litr lihového octa a nechat bez prádla a prášku na praní proběhnout běžný prací cyklus na bílé prádlo (minimálně 60 °C). Po dokončení programu zapněte pračku znovu s půl litrem litrem octa, abyste se zbavili uvolněných zbytků po prvním praní. Když praní skončí, odpojte pračku ze zásuvky a ještě otřete gumu uvnitř octem.
  • Další možností je, že před prvním mácháním pračku zastavíte a necháte ji alespoň 6 hodin stát (nejlépe přes noc). Po uplynutí této doby pračku opět spusťte. Pračku otevřete (i s přihrádkou na prášek a aviváž) a nechte ji zcela vyschnout. 

 

Ocet a jedlá soda

Vedle octa se k čištění pračky používá i jedlá soda, která zefektivní celou údržbu. Nejprve nasypejte půl hrnku sody do přihrádky, kam dáváte prací prášek. Ocet pak nalijte až po okraj do oddílu pro máchání. Pak už stačí jen nastavit pračku na nejdelší cyklus a nejvyšší teplotu a spustit praní. Je vhodné přerušit praní před tím, než přejde do fáze máchání, a nevypouštět ji. Můžete ji odmáčet přes noc. Opět spusťte a po doprání celý proces ještě jednou zopakujte, ale už použijte jen ocet a cyklus nepřerušujte.

 

Zdroje: cs.wikipedia.orgthespruce.comtiphero.com, wikihow.com

https://living.iprima.cz/pouzivejte-pri-prani-bily-ocet-za-par-korun-nahradi-avivaz-vybeli-pradlo-i-vycisti-pracku-186369#:~:text=Ocet%20lze%20pou%C5%BE%C3%ADt%20i%20tak,%2C%20povle%C4%8Den%C3%AD%2C%20z%C3%A1clony%20a%20ubrusy.